מדיטציה ,מאמרים , כתבות
מאמר קודם
שלח לחבר   גרסת הדפסה
ניתן לפתח את המיינדפולנס בכל פעולה של הגוף, אנו מתחילים מהנשימה כיה יא תמיד שם ואין צורך לעשות פעולות מיוחדות על מנת להשתמש בה, אך ניתן לעבוד עם הגוף בכל פעולה ביום יום, הליכה, אכילה, שתיה ואפילו בשירותים.

הגוף הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, ללא גוף לא היינו מסוגלים להתקיים.

זוהי מכונה מדהימה שממשיכה לעבוד גם ללא חלקים מסויימים והיא מלווה אותנו לכל אורך חיינו. פיתוח תשומת לב לגוף יכולה לעזור לנו להבין מה הגוף שלנו צריך ומה לא ואף לשפר את איכות חיינו למרות מגבלות או כאב פיזי.

אחת הטכניקות היא סריקת הגוף:

זוהי חקירה מרגע לרגע את החוויה של הגוף. עם העברת תשומת הלב של מה שאנו מרגישים או חשים בגוף אפשר לעבוד עם סימנים של לחץ, חרדה וכאב פיזי.

בצודה מודעת ומכוונת מתחילים סריקה של הגוף מלמעלה למטה או להפך. במהלך הסריקה תחושו הרבה תגובות פיזיות שאולי יהיו מלוות ברגשות או מחשבות אך בשלב הראשון אנו רק מתבוננים בהם, בלי לנתח, רק להכיר.

רצוי לעשות את סריקת הגוף בשכיבה, אך אם אתם נרדמים או מרגישים מנומנמים עדיף לשבת.

איך עושים את זה:

לוקחים כמה נשימות עמוקות, מביאים את תשומת הלב אל הנשימה ולאחר מכן אל הגוף. הגדירו עצמכם את המטרה "סריקה של הגוף ללא שיפוטיות או ביקורת", עברו לסריקה של הגוף איבר אחרי איבר מלמעלה למטה, מימין לשמאל. לאט, בלי למהר, לבחון כל אזור, להיות מודע לתחושה שיש בו.

לאחר שסיימתם את סריקת הגוף נוחו ברגע הנוכח, ראו האם חל שינוי בתחושות בגוף, במצב התודעה והחזירו את תשומת הלב אל הנשימה, כאשר תהיו מוכנים פיקחו עיניים.

- רצוי לעשות את התרגיל לא פחות מ20 דק'

- אם עושים את התרגיל כחלק מרצף של תרגילים אז הוא מגיע אחרי התבוננות בנשימה.

עבודה עם כאב פיזי:

תרגול מיינדפולנס מוכח כעוזר להתמודד עם כאב כבר משנות ה80', יש מספר דרכים בהן מיינדפולנס עובד עם כאב פיזי והבסיס לכולן הוא תרגול סריקת הגוף.

זיהוי והגדרת הכאב: לאחר שסרקנו את הגוף ומצאנו תחושת כאב, במקום מסויים בגוף, אנו מתבוננים באותו אזור, בוחנים אותו, מנסים להגדיר את המאפיינים שלו, האם הוא משתנה, האם הוא קבוע, קר, חם, דוקר, גלים וכ"ו. כאשר אנו לא נלחמים בכאב אלא מזהים אותו, מכירים בקיומו, רוב הסיכויים שהוא יפחת. כאשר אנו חווים כאב אנחנו כל כך עסוקים בכאב עד שאנו לא שמים לב למתי הוא נעלם, בתרגול אנו בוחנים את הכאב והמקור שלו ובכך גם מפתחים יכולת לזהות מתי הוא נעלם.

סבל וכאב: כאב הוא חוויה פיזית משתנה, סבל הוא חוויה רגשית המתלווה לכאב פיזי או לחוויות אשר אותם אנו מגדירים כשליליות. כאשר נצליח לפתח הבחנה בין הכאב הפיזי לבין הסבל הרגשי, נראה כי הכאב הפיזי פוחת. אנו לא מדחיקים או מתעלמים אלא מבחינים בין החוויה הפיזית לחוויה הרגשית. כך גם אם לא ניתן לשנות את הכאב הפיזי עדיין ניתן לשנות את תחושת הסבל כלפיו. כלומר יתכן והכאב הוא עובדה קבועה אבל הסבל הוא בחירה.מדיטציית הליכה:

זו טכניקה שמאפשרת לנו להפחית לחץ ולהרגיש את החיבור אל האדמה. ביום יום הליכה היא כדי להגיע מנקודה א לנקודה ב. מדיטציית הליכה היא שונה, אין בה צורך להגיע מנקודה לנקודה אלא להיות נוכח ברגע הנוכחי באמצעות שימוש בגוף. בבתור תינוקות שרק לומדים ללכת אנחנו משקיעים את כל תשומת הלב בכל צעד וצעד אך בתור אנשים בוגרים הליכה הופכת לפעולה אוטומטית ללא תשומת לב.

התרגול: תשומת לב לכל תנועה של הרמת הכף רגל, הזזה שלה קדימה והחזרה שלה לרצפה בכל צעד. ככל שנעשה את הפעולה לאט יותר נוכל להתרכז בה יותר טוב (אפשר להגיד בלב: "להרים, להזיז, להניח, להרים, להזיז, להניח" בהתחלה כדי שיהיה יותר קל להתרכז). על התרגול יהיה יותר קל ללכת בצורה מודעת גם במהלך היום.

המלצות לתרגול:

- בערך 10 דק

- ללכת במרחק של 5-10 מטרים, לא יותר, ההליכה היא ללא מטרה, כאשר מגיעים לנקודת הסוף מסתובבים וחוזרים.

- ניתן לעצור בהתחלה ולשים לב לתחושות בכף הרגל.

- בהמשך להתבונן בגוף ובאיך הוא נע.אכילה מודעת:

תרגול נוסף של מודעות וקשיבות המשתמש בגוף הוא אכילה מודעת. בדרך כלל כאשר אנו אוכלים מעורבים הרגש והמחשבה, אנו כמעט ולא אוכלים לשם הצורך הפיזי בלבד. אם נצליח לפתח את האכילה המודעת ודרכה לבבחון את הרגשות והמחשבות הסובבים את האכילה, נאכל פחות או לפי הצורך של הגוף ונאכל בריא יותר.

על מנת להצליח חשוב בהתחלה לאכול בסביבה שקטה, לא מול הטלוויזיה או בזמן קריאה או משחק בטלפון ואז בפעולת האכילה לתת את כל תשומת הלב לפעולה עצמה של חיתוך האוכל והרמתו במזלג או בכף, הכנסה של האוכל לפה, הריח, המרקם, הטעמים השונים ואז הלעיסה האיטית והבליעה.

השלב הראשון הוא הפיזי, התבוננות בפעולה עצמה, בחינת החושים המעורבים באוכל, השלב השני הוא בחינת הרגשות והמחשבות שעולות בנו לפני, בזמן ואחרי האוכל.

ההתבוננות במחשבות מאפשרת לנו לאכול כשצריך, להרגיש כאילו אכלנו יותר כשבעצם אכלנו יותר ובסופו של דבר ליהנות יותר מהאוכל.מאת:מירי ארמה  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:http://www.miriarama.com/
מאמר קודם
שלח לחבר גרסת הדפסה
חזרה לעמוד