מדיטציה ,מאמרים , כתבות
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר   גרסת הדפסה
הגשמת הקיום האנושיאפשרו לי להעלות את השאלה הבאה: מהו הדבר שכולם רוצים?

כולכם יודעים שבעניינים של טעם וריח אנשים נבדלים זו מזה. אדם אחד אוהב גלידת שוקולד ואחר מעדיף וניל, בעוד אחר משתוקק לתותים. באותה עת, קיימים אלו אשר אינם אוהבים גלידה בכלל. מישהו אוהב אדם מסוים, בעוד אחרים מחשיבים את אותו אדם לאנוכי וחסר תרבות. מישהו אוהב לחיות בהרים ואחר מעדיף לחיות בקרבת הים. מה שאחד מעדיף, מישהו אחר אינו אוהב. ועל אף כל הגיוון הזה, מהו המכנה המשותף לכולם? מהו הדבר האחד שכולם אוהבים?

התשובה היא אושר. כולם רוצים להיות מאושרים. למרות שהאוביקטים השונים של ההנאה משתנים מאחד לשני, עדיין ההתנסות הפנימית שאנשים מחפשים זהה היא. כולם רוצים להיות מאושרים.באותה עת, יכולים אנו לומר שאף אחד אינו רוצה להיות עצוב. הסיבה היא מאד פשוטה. בתוך כל הוויה חיה קיים מנגנון (אשר הנו חלק אינטגרלי ממנו) להשרדות. זהו דחף אינסטינקטיבי בסיסי להמנע ממוות, להמשיך בקיום החיים. עצבות הופכת את התודעה (Mind) לעגומה, קודרת. אם אדם מצוי בחוסר אושר לזמן ממושך, אז הוא מתחיל לחשוב על התאבדות, כך שעצבות היא גם סכנה לקיום שלנו. על מנת שיוכלו לשרוד, כל ההויות החיות מחפשות להמנע מעצבות על ידי מציאת מחסה באיזה שהוא מצב קבוע של אושר.צריך זה להיות ברור עתה, שאושר אינו תכונה הכלולה בתוך אוביקט חיצוני מסוים. כאשר גלידה יכולה לגרום לאדם מסוים לקפוץ מאושר ולאחר לשבת ולבכות, אז הגלידה הזו, לא ניתן יהיה להשוות אותה לאושר. לא יוכל אדם ללכת לסופר ולבקש עשרה שקלים של אושר. על אף שאוביקט או ארוע חיצוני יכול בהחלט לסייע לקידום האושר, האושר שכולם מחפשים אינו כלל וכלל מחוצה לנו. בבחינה הסופית, צריך להודות שהחוויה של אושר היא עניין פנימי לחלוטין.כל דבר ביקום זה הנו תנודתי ( מורכב מגלים המרטטים בתדרים שונים). התודעה (Mind) היא תנודתית, וכמו כן האוביקטים שהתודעה מוצאת עונג בהם. כאשר התודעה באה במגע עם תנודה נעימה, כלומר, כאשר לתנודה מנטאלית ניתן מרחב לבטא עצמה, להתרחב, אזי מצב זה של קיום נקרא אושר. והמצב ההפוך, כאשר התנודה הנפשית מכווצת או מוגבלת, מצב זה נקרא חוסר אושר או עצבות.

בני אנוש אינם רוצים אף פעם להיות שרויים בעצבות. להפך, הם רוצים להיות מבוססים במצב של אושר תמידי. יש להוסיף שאף בן אנוש לא יוכל להסתפק בכמות קטנה של אושר. ברגע שהוא טעם מעט מהאושר, הוא תמיד ירצה עוד ועוד. לכן, ביודעין או שלא ביודעין, כל אדם ואדם רודף אחרי השלווה המושלמת של אושר נצחי ואינסופי. בלשון הרוחנית, עונג רגיל נקרא אושר. אך אושר עצום, עליון, מכונה אושר עילאי (באנגלית (Bliss.כאן יש לציין שבתחום הפילוסופיה, קיימת רק ישות אינסופית אחת. במתמטיקה אנו יכולים להגות מספר אינסופי של ישויות אינסופיות, אך בפילוסופיה אינסוף חייב להיות כולל הכל. אז שם נוסף לאושר אינסופי, הוא אושר עילאי (Bliss), ועוד שם לאושר עילאי הוא אלוהים. ההגשמה של אושר עילאי מרמזת באופן אוטומטי על ההגשמה של אלוהים. כאשר בן אנוש הגיע להבנה שהמטרה של החיים היא אושר עילאי, ובעקבות כך, הוא/היא במודע מנסה להשיג מצב זה של אושר עילאי, אז אכן אותו אדם חי בצורה נכונה ורציונלית.מזוית ראייה אחת, כל דבר יכול להתפש כמכונה. לכל דבר יש אילו שהן תכונות בסיסיות ותפקוד שהוא משרת. גיר הוא כלי שכותב. לוח הוא סוג אחר של כלי, שעליו כותבים. פרה משמרת עצמה על ידי אכילת עשב ויש לה היכולת לייצר חלב. זבוב שורד על ידי שתייה של דם....אך מה לגבי בני אדם?עפי הכתבים העתיקים של היוגה ולפי שורה ארוכה של חכמים וקדושים ברבות השנים בהסטוריה, מבנה אנושי זה, ניתן להבינו באופן הטוב ביותר כמכונה אלוהית. בעזרת מבנה אנושי זה, ליחיד ישנה היכולת להשיג שלמות, להיות אחד עם אלוהים. אך ההגשמה של הקיום האנושי אינה משהו שמתרחש ללא מאמץ. ללא מאמץ, רוב האנשים מצליחים רק לבזבז את זמנם היקר על פני כדור הארץ, בהיותם מתנהגים יותר כמו בעלי חיים מאשר בני אדם. זה אשר מחזיק בקיום הטבעי והנאות של ישות מסוימת נקרא דהרמה. הדהרמה של אש היא לשרוף. כאשר אש מפסיקה לשרוף, היא כבר לא אש. הדהרמה של לפיד היא להאיר. כאשר הוא מפסיק להאיר, אנו אומרים שהוא מעומעם.

באופן כללי, נמצא שהדהרמה של בעלי חיים היא :לאכול, לישון, לפחד ולהתרבות. אך הדהרמה האנושית היא משהו שונה לחלוטין. כאשר אנו מגלים את תכלית חיינו, עלינו לנסות באופן מודע להשיג אלוהות על ידי שנעסיק עצמנו במאמצים להרחיב את תודעותינו באמצעות חשיבה טובה יותר ומדיטציה, על ידי כך שנתאים את צורת חיינו עם התוכנית הקוסמית על ידי טיפוח משמעת והתמסרות ועל ידי שירות נרחב לכולם.בשפת הסנסקריט, הדהרמה של בני אנוש ידועה בשם: Baghavad Dharma(טבע אלוהי). כל בן אנוש ואנוש יש לו את האפשרות ואף את המחויבות להפוך לעצום, והשביל לגדולה נקרא סדהנה ( מאמץ רוחני), הקרבה ושירות. אין זו בחירה שניתנה לכם, אלא זוהי חובתכם. בן אדם אשר נכשל ללכת אחרי Baghavad Dharma אין לו הזכות להקרא בן אדם, גם אין הוא יכול להחשב פשוט כחייה בגוף אנושי. בעל החי ממלא את הדהרמה שלו. אין לו את היכולת להפוך לאלוהי, אך כאשר בן אנוש מתעלם מהדהרמה שלו, כאשר הוא מתנהג כחיה, הוא יורד למצב נמוך מזה של חיה. חיה השוכנת בכלוב זהב עלולה למות מרעב מחוסר מזון, אך בן אנוש יכול להמיר את כלוב הזהב בצרכים של החיים.רבים טענו כי בן אדם הנו אך ורק בעל חיים רציונלי, אך כינוי זה אינו מתקבל על הדעת. כמובן שיש לבני אדם יכולת רציונלית שלבעלי חיים אין, אך רציונליות זו מגביהה את האדם למעמד הרבה יותר גבוה משל חיה. באותו אופן, בני אדם אינם צריכים להקרא בעל חי עליון, מאחר ואדם משיג באמצעות מידותיו הטובות את המודעות למטרתו בחיים וגם את האמצעים להשיג מטרה הזו. אף אחד אינו מתייחס לבעלי חיים כאל צמחים נעים, ולכם בני אנוש לא צריכים להקרא זן עליון של חיות. כבני אנוש עלינו לכבד את עצמנו על ידי התעלות כל המוגבלויות הפיזיות בכדי שנוכל להגשים את טבענו האלוהי. הטבע האלוהי של הקיום האנושי הוא בראש ובראשונה זרימה אידיאולוגית, תנועה נפשית רוחנית. אל לנו לשכוח נקודה זו.אצ'ריה אבידוננדא (דאדא) הנו נזיר בכיר באננדה-מרגה, מלמד יוגה ומדיטציה מזה ארבעים שנה ומגיש שירות חברתי בישראל ובעולם כולו.

השיעורים במרכז אננדה-מרגה הנם ללא תשלום

יום חמישי שעה 18.30: מדיטציה מלווה בהרצאה מפי דאדא.

יש להודיע לפני ההגעה.מאת:אצ'ריה אבידוננדא אבדהותא - דאדא  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:Http://il.onlyhis.name
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר גרסת הדפסה
חזרה לעמוד