מדיטציה ,מאמרים , כתבות
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר   גרסת הדפסה
הריקוד כאמנות של החיים הוא אמנות שאבדה.
בכל התרבויות העתיקות היה הריקוד שזור בכל תהליכי החיים החשובים, כהכנה וכעזרה.
הנה אותה נערה טרם כלולותיה, ניצבת מול הבלתי ידוע – המפגש עם הגבר איתו תחלוק מעתה את חייה, אותו לעתים אף לא ראתה קודם – איתו תתחיל את חייה כאישה, תהרה ותהיה לאם. ברגע הדרמטי הזה נאספו סביבה נשות השבט ורקדו ריקוד טקסי ומרומם, ריקוד שחרור מחשש, שירפה את גופה בתנועות אגן עדינות וירגיע אותו לקראת יחסי המין הראשונים – ריקוד שופע הוד והדר נשי.
הזמן עבר, והנה אותה נערה-אישה בראשית צירי הלידה, ושוב היא לקראת הרפתקה ומשימה - הצורך לעזור לחיים חדשים לבקוע מתוכה; ושוב נאספות סביבה אמהות השבט בריקוד מעגלי של תמיכה, ריקוד המקל על הצירים ועוזר לתינוק לרדת בתעלת הלידה - והיולדת מצטרפת אליהן, והנער הצעיר בהגיעו לבגרות מצטרף לגברים הרוקדים לריקוד שיביא עימו תעוזה, אומץ ומיקוד של לפני היציאה לצייד, שהצלחתו יאפשר קיום למשפחתו החדשה. וכך, במסלול החיים דרך שבעת הגילאים, כל תחנה והריקוד המתאים לה.

ומזמנים עתיקים לימינו אנו – בו קצב התנועה ממקום למקום הוא כ-90 קילומטרים בשעה, זמן בו חלק ניכר מחווית החיים הופכת דו-ממדית ושטוחה כמסך המחשב שלפניך, קורא יקר...
בזמן הזה אני בחיפוש למענה לשאלות כגון:

מהם הריקודים שיעזרו לנו לבוא בטוחים, אמיצים ונינוחים בעמדנו בפני הבלתי נודע?
מהו המחול שיחולל את הדברים להם אני זקוקה ביותר?
המחול שיביא עימו החלמה?
איזה תהליך בתנועה יאפשר שחרור מדפוסים כובלים? מהו הקשר המיוחד בין צבעים וריקוד?
מהו הריקוד שיפתח את חדריו הסגורים של הלב?

המסע החל בגילוי שבכל תנועה חבוי תדר אנרגטי וצבע: הריקודים הירוקים עוזרים לי להתחיל את היום מחודשת, ולהתרענן בזמנים 'נבולים'; כוח הריקוד האדום מעלה בי חיוניות ואת רוח הלוחמת הבלתי מנוצחת, כשלפני משוכה הנראית גבוהה מדי; המחול הכחול משקיט אותי ומסייע לי להיות קשובה למורת הדרך הכחולה שבי – זו היודעת מה נכון עבורי וממה עלי להישמר; התנועה בכתום עוזרת לי לא לשקוט על השמרים; והריקוד הצהוב מרכך, מאחה קרעים, ובניגונו הרך ממיס ופותח את ליבי ליקר לי.

כיום בעידן המכונה החדש הצורך להשיב את הריקוד למקומו הטבעי בחיים אף קריטי יותר. בתדרים בתנועה אנו מחפשים גם להשיב אמנות נעלמת זו וגם ליישם אותה על פי הצרכים המתחדשים של הזמן שלנו.

הריקוד והאפשרויות הטמונות בו רחבים מאד מלפתוח את הכל במאמר אחד. נמשיך לפתוח שאלות אלו ועוד במאמרים הבאים...

רוית יסעור – מנחת קבוצות של תדרים בתנועה מפתחת את השיטה במחקר ויישום במגזרי חיים שונים ב- 24 השנים האחרונות. מורה מוסמכת לאיזון ומרפא בתנועה, רפואת המזרח ויוגה. מלמדת במכללת תל חי, בצלאל, מכללת רידמן והמכללה הרב תחומית.

www.tedarim.org
info@tedarim.org
04-6619124

מאת:רוית יסעור  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:Http://www.tedarim.org
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר גרסת הדפסה
חזרה לעמוד