דף הבית מאמרים ריכוז - השקט בתוך הסערה

הפוך לדף הבית הפוך לעמוד הבית   הוסף את meditation.co.il למועדפים שלך הוסף למועדפים
Meditation.co.il עמוד הבית
הזנת תכנים
פרסום באתר
יצירת קשר

רוחניות

,

יוגה

, צמיחה אישית,

מדיטציה

...   מעוניינים לקבל מידע נוסף? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו.
חיפוש באתר
קישורים מומלצים
סוגנדו
לימודי רפואה משלימה
מהי הארה
תטא הילינג
אומ מרכז מדיטציה
יוגה ישראל
כל הקישורים
+ הוספת קישור
קטעי וידאו

ריכוז - השקט בתוך הסערה / דביר אור

הוספת תוכן לאתר
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר   גרסת הדפסה
מדיטציה בטבערגה(raja)יוגה מעשית – ריכוז השקט שבתוך הסערה


הרגה יוגה היא ענף ביוגה העוסק בתודעה (mind) של האדם ונקראת גם אשטנגה (ashtanga) יוגה או היוגה בעלת שמונת האברים. השלב השישי נקרא דהרנה (dharana) או ריכוז. השגת הריכוז הוא שלב מעבר הכרחי לשלבים הגבוהים של היוגה. פיתוח יכולת הריכוז הוא מפתח להצלחה ביוגה ובחיים בכלל. הריכוז הוא תוצאה של היכולת לבודד מחשבה אחת או מושא התבוננות אחד מרבים ולהיות מסוגל להתמקד בו. התוצאה של מיקוד זה הוא שלווה. כאשר התודעה מפוזרת, קופצת מנושא לנושא, התוצאה היא בילבול ואי שקט.

הרגה יוגה מראה את הדרך להגיע לשלווה פנימית בתוך החיים עצמם עם כל התהפוכות והקשיים, וללא צורך בפרישות. פרישות מהחיים לא תוביל בהכרח לשקט פנימי, ואפילו יכולה להביא לתוצאה הפוכה של מתח, חרדה ומפגש לא פשוט עם עולם הנפש שלנו.

בריחה לא יכולה לפתור את הבעיות הפנימיות שלנו, אלא רק להדחיק אותן. לכל מקום שנלך אנו נושאים את העולם הפנימי שלנו איתנו, שינוי מקום יכול להשפיע לטובה או לרעה אך אינו פותר את הבעיות הפנימיות.

הצעד הראשון להשגת שקט פנימי הוא יצירת מרכז פנימי בתוכנו.

עולמנו הפנימי מורכב מרבדים שונים של פעילות נפשית: רגש, חשיבה, דמיון, חלום, מודע, תת מודע וכדו. אם נעצום את העיניים לרגע וננסה להתבונן במה שקורא בתוכנו, נגלה אי סדר פנימי, תערובת של מחשבות שמתרוצצות, דמיונות, רגשות שעולים. האם יש לנו שליטה על מה שמתרחש בתוכינו? מעט מאוד. אצל רוב בני האדם החשיבה אינה ממוקדת, המחשבות קופצות מנושא לנושא בצורה אסוציאטיבית. חוסר מיקוד פנימי יכול להוביל להפרעה נפשית, חרדות ופחדים.

כדי להתחיל לשלוט במידה מסויימת צריך ליצור מרכז פנימי שישמש מעין עוגן למחשבות ולרגשות שלנו, שנעים ללא הרף באוקיינוס הפנימי.

מרכז פנימי נוצר על ידי ריכוז בנקודה מסויימת, או רעיון מסויים המשמשים כ"חוף מבטחים" שאליו אנו חוזרים בכל פעם מהשיוט ברחבי אוקיינוס המחשבות.

התהליך הזה נקרא ביוגה דהרנה (dharana) או ריכוז.

דוגמה לנקודת ריכוז טובה הוא מרכז בית החזה, אנהטה צקרה anahata chakra)) או צקרת הלב. הצקרות הן נקודות חיבור אנרגטיות המקשרות בין גוף לנפש. ניתן להתרכז גם באזור שבין גבות העיניים, אגנה צקרה (ajna chakra). הריכוז באזור הראש יכול לגרום ללחץ וכאבי ראש, לכן רצוי לנהוג בזהירות, ובמידה ומרגישים תופעה של לחץ באזור הראש, עדיף להתרכז בנקודת ריכוז שנמצאת מתחת לראש.

אפשרות נוספת היא הריכוז ברעיון או מנטרה. יש מגוון מנטרות, הידועה מבינהן היא המנטרה אום aum. או om.

ניתן לבחור מושא לריכוז כמו פרח או כל מושא אחר שמסמל עבורנו משהוא בעל משמעות. ריכוז בתמונה, סמל, רעיון יכול להיות מצויין. הבחירה תלויה בנטייה האישית, אדם רציונלי יכול להעדיף אובייקט או רעיון מופשט, ולעומתו אדם יותר אמוציונלי יעדיף ריכוז בלב, או פרח.

אופן התרגול הוא פשוט: בכל פעם שהמחשבה נודדת באוקיינוס המחשבות, השב את תשומת הלב לנקודת הריכוז שלך.

התרגול יכול להעשות בתחילה בעיניים עצומות בישיבה, ובהמשך ניתן לתרגל את הטכניקה במהלך השיגרה היומית. כאשר התרגול מתמשך לאורך זמן, הוא הופך לטבע שלנו, להרגל של התבוננות במחשבות ורגשות. בצורה זו נוצר מרכז שביכולתו לרכז את המחשבות, להביא למצב של מיקוד וריכוז מוגברים. בסופו של דבר, כאשר ההרגל מושרש, נוכל להתמודד גם עם מצבי לחץ. במקום שנהיה "קורבן" לרגשות סוערים, נוכל להתמקד ברגש חיובי יותר או רעיון נשגב יותר.

האדם נוטה לפתח הרגלים. אנו נושאים בתוכנו הרגלי חשיבה משחר ילדותינו ולכן כדאי להתחיל בתרגול סדיר לא ארוך ובפרקי זמן קבועים כדי להתחיל ליצור הרגלי חשיבה חדשים. בתחילה נחוש התנגדות פנימית חזקה לשינויים, אך בעזרת התמדה נתחיל לשנות תבניות חשיבה ישנות ובמקומן ניטע תבניות חדשות טובות יותר. הדבר דומה להחלפת תוכנה במחשב. אצל האדם המציאות מורכבת הרבה יותר ורב מימדית.

השלווה הפנימית תגבר ככל שהמרכז הפנימי הזה יתחזק ויהפוך לחלק בלתי נפרד מההוויה הפנימית שלנו. התהליך דורש סבלנות והוא רצוף עליות וירידות אך מובטח למי שיתמיד שיראה תוצאות חיוביות בתוך זמן לא רב.

בהצלחה!

דביר אור

מאת:דביר אור  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:Http://www.yoga-teva.com
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר גרסת הדפסה
פעילויות קרובות
מאמרים אחרונים
מדיטציה בעזרת הגוף הפיזי / מירי ארמה
הילד הפנימי שלי / יהודית לגיק
פסיכותרפיה בודהיסטית / רועי צור
NLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה / אסנת בוקופצר - מטפלת בדמיון מודרך ו-NLP
מדיטציה למתחילים
שלבים ראשונים במדיטציה / חן אור
מהי אורה-סומה? / לינור פלד
דמיון מודרך ו-NLP מה זה? / אהובה קשת
רייקי / אורית אביר-נגר
Meditation Radio
הורוסקופ מאת
מזל אהרוני
עמוד הבית | מאמרים | פעילויות | הזנת תכנים | יצירת קשר | בניית אתרים | מפת האתר | תקנון האתר
Meditation.co.il הינו פורטל יחודי בתחומי ה

מדיטציה

,

רוחניות

,

צמיחה אישית

,

יוגה

 ו

תרגול רוחני

.
אנו מזמינים אתכם לגלוש באתר ולהתעדכן בסדנאות ובפעילויות בארץ. מומלץ גם להרשם לרשימת התפוצה שלנו, ולבקר באתר באופן שוטף.
למורים ולמטפלים בתחומי המדיטציה, יוגה, רוחניות וצמיחה אישית הפורטל מציעים אפשרויות פירסום מגוונות - חלקן בחינם.
פירוט מלא ניתן לקבל אחרי הרשמה קצרה כאן. מדיטציה מוצלחת.
מערכת ניהול תוכן האתר נבנה על-ידי  iMoon פיתוח תוכנה, בניית אתרים