דף הבית מאמרים תפיסות שגויות נפוצות לגבי מדיטציה

הפוך לדף הבית הפוך לעמוד הבית   הוסף את meditation.co.il למועדפים שלך הוסף למועדפים
Meditation.co.il עמוד הבית
הזנת תכנים
פרסום באתר
יצירת קשר

רוחניות

,

יוגה

, צמיחה אישית,

מדיטציה

...   מעוניינים לקבל מידע נוסף? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו.
חיפוש באתר
קישורים מומלצים
סוגנדו
לימודי רפואה משלימה
מהי הארה
תטא הילינג
אומ מרכז מדיטציה
יוגה ישראל
כל הקישורים
+ הוספת קישור
קטעי וידאו

תפיסות שגויות נפוצות לגבי מדיטציה / אלי

הוספת תוכן לאתר
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר   גרסת הדפסה
במהלך השנים בהן אני חולק עם אנשים את ניסיוני במדיטציה, נתקלתי שוב ושוב בתפיסות שגויות שקיימות אצל אנשים רבים לגבי מדיטציה. תפיסות שגויות אלה יכולות להוות מכשול בפני תרגול מדיטציה ובמקרים מסויימים תירוץ כדי להמנע אפילו מהתנסות ראשונית במדיטציה.

לרוב, תפיסות אלה, מקורן במידע חלקי, סובייקטיבי או מעוות שמגיע משמועות וסיפורים אישיים או מסטיגמות חברתיות ואפילו מתכנים של תוכניות טלוויזיה וסרטים. מקור אחר לתפיסות שגויות אלה הוא הטבע האנושי עצמו, שלעיתים קרובות גורם לנו לראות דברים חדשים ולא מוכרים כקשים, מסובכים או בלתי נגישים... "לא ידעתי מה זה בדיוק, הנחתי שזה קשה מידי ... זה לא בשבילי".

מקור אחר לתפיסות שגויות לגבי מדיטציה הוא בלבול בין מדיטציה אמיתית לבין דמיון מודרך, מנטרות ותרגילי ריכוז ודמיון למיניהם. מדיטציה אמיתית בעיניי, היא כזו שמבוססת על התבוננות אובייקטיבית בתופעת הגוף-נפש, ללא כל מעורבות של דמיון או מנטרות והריכוז לא מהווה מטרה אלא רק תוצר לוואי שלה.

הייתי רוצה לעבור כאן על 12 מהתפיסות השגויות הנפוצות ביותר ולתקן (ואני אשתדל לקצר במילים) תפיסות אלה, כדי שעוד ועוד אנשים יוכלו להינות מהתועלת הרבה שבתרגול מדיטציה אמיתית. (וגם כדי שלא יהיו עוד תירוצים )

12 תפיסות שגויות נפוצות לגבי מדיטציה:

1. מדיטציה היא תרגול קשה ומסובך


אין דבר רחוק יותר מהאמת. למעשה, מדיטציה היא המצב הפשוט ביותר, הראשוני, הנינוח ביותר והבסיסי ביותר שיש. למרות שנכתבו אלפי ספרים על מדיטציה, המצב המדיטטיבי הוא פשוט לחלוטין. פשטות היא הטבע של מדיטציה. מדיטציה היא רק התבוננות במציאות הפנימית ללא שום ניסיון להשיג או לשנות משהו. מדיטציה זה מה שקורה כשאנחנו מפסיקים לנסות להתאמץ ולהשיג משהו.


האבסורד הוא, שהקושי שאנשים חווים לעיתים בעת תרגול מדיטציה נובע לא מהמדיטציה עצמה אלא מהתפיסה השגויה הזו שמושרשת ברבים מאיתנו וגורמת לנו להאמין שבמדיטציה צריך להתאמץ ולהתגבר על קשיים ולהגיע למצב תודעה מיוחד כלשהו.

2. מטרת המדיטציה היא להפסיק לחשוב


זוהי אולי התפיסה השגויה, המזיקה והנפוצה ביותר. מדיטציה היא פשוט הרפיה לתוך המציאות כפי שהיא. ללא שום מטרה! מדיטציה לא תלויה כלל בחשיבה. תרגול מדיטציה הוא תהליך של הרפיה שחודר לרבדים עמוקים של התודעה וכתוצאה מכך אינטנסיביות החשיבה הולכת ופוחתת עד שלעיתים נראה שאין חשיבה כלל. אבל זו רק תופעת לוואי של מדיטציה! בשום אופן לא המטרה.


חשוב להבין שחשיבה בלתי נשלטת היא רק סימפטום של מתח נפשי שקיים בנו ולכן, כל ניסיון להלחם בחשיבה רק יגרום ליותר מתח ותסכול. ישנו כלל פשוט אחד שיש לזכור: מדיטציה אינה מותנת בשום גורם פיזי ובשום גורם נפשי-תודעתי. במדיטציה אנו נמצאים במצב הדומה למראה: עדות שקטה לכל מה שמתרחש בתוכנו... עם או בלי מחשבות, עם או בלי תחושות כאלה ואחרות. המראה לא בוחרת את ההשתקפות... אין לה שום העדפה להשתקפות כזו או אחרת.


תרגול מדיטציה לא יוצר קונפליקט עם שום תופעה פיזית או נפשית-תודעתית.

3. מדיטציה היא תרגול רציני ונוקשה


אצל המתבונן מבחוץ על האדם שיושב במדיטציה, יכול להתקבל בטעות הרושם שמדובר במצב של נוקשות או רצינות. אך למעשה, החוויה הפנימית של אדם המתרגל מדיטציה אמיתית רחוקה מאוד מרצינות או נוקשות כלשהי.


ההפך הוא הנכון. מדיטציה מפתחת במתרגל תכונות של רכות פנימית, שמחת חיים, גישה קלילה והומוריסטית לחיים וחיבור לילד הפנימי. למעשה מדיטציה מקרבת אותנו לטבע האמיתי שלנו שהוא זורם, נינוח, שמח, ומלא ברוך (במובן החיובי).

4. תרגול מדיטציה הוא אנוכי ומנותק מהמציאות


פעולה אנוכית היא כזו שמביאה תועלת לאחד תוך כדי פגיעה באחר. חישבו על זה לרגע, מי יפגע מכך שתתרגלו מדיטציה? ולא רק שאף אחד לא ייפגע, אלא שתרגול מדיטציה בצורה נכונה מביא לשיפור באיכות החיים של המתרגל מבחינת שמחת חיים, נינוחות, סבלנות לסובב ולעצמו, מודעות, יכולת הכלה ויכולת התמודדות עם קשיים ואתגרים.


שיפור כזה, מועיל לא רק לאדם שנהנה ממנו, אלא משפיע באופן חיובי ומיידי על כל מי שבא איתו במגע. לאדם שמתרגל מדיטציה יש יותר יכולת לתת מעצמו לאחרים ויותר סבלנות ומודעות שהוא יכול לחלוק עם הסובבים אותו, ולכן תרגול מדיטציה איננו אנוכי כלל וכולם מרווחים ממנו.


תרגול מדיטציה בצורה נכונה מחבר את האדם לתחושות הגוף ואל התכנים העדינים יותר של הנפש ובעצם אל רבדים עמוקים יותר של המציאות. להבדיל מאותן פעולות כמו צפיה בטלוויזיה, שיטוט באינטרנט, עישון, אכילה מופרזת ועוד... שנועדו ליצור נתק רגשי זמני כדי להקל על ההתמודדות היומיומית (גם אם באופן לא מודע ולעיתים הרסני), תרגול מדיטציה בצורה נכונה, מחבר את האדם אל המציאות ומאפשרת קבלה נכונה של המציאות הזו.

5. כדי לתרגל מדיטציה צריך לשבת בתנוחה מסויימת


אפשר לתרגל מדיטציה בכל תנוחה שהיא. עם זאת, ישנן תנוחות בהן קל יותר להכנס למצב של מדיטציה. אלה הן תנוחות ישיבה בהן הגב והצוואר ישרים, אך גם בתנוחות אלה יש מגוון עצום של אפשרויות ועזרים שניתן להשתמש בהם כדי לתמוך את הגוף.


תרגול מדיטציה צריך להעשות בתנוחה נוחה כמה שיותר בתנאי שתנוחה זו מאפשרת לשמור על עירנות, ולכל אחד יש אפשרות למצוא את התנוחות המועדפות עליו. כאשר משחררים את הסטיגמה שתרגול מדיטציה הוא "נוקשה ורציני", קל יותר להבין שבסה"כ עלינו לשבת בנוחות ולא לנסות לכפות על עצמינו תנוחות בלתי אפשריות וקשות אלא פשוט לאפשר לעצמנו להינות מהתהליך. בנוסף, אפשר בהחלט לתרגל מדיטציות בתנועה (להרחבה בנושא זה קראו את הפוסט "מדיטציה סטטית לעומת מדיטציה בתנועה")

6. יוגה או ספורט הם תחליף למדיטציה


אנשים שמחזיקים בדעה זו בד"כ יוצאים מתוך נקודת הנחה שתרגול מדיטציה אמור להביא להרגעה של התודעה על פני השטח בלבד. מבלי לזלזל לרגע בתועלת הרבה שיש בתרגול יוגה או בפעילות ספורטיבית, פעילויות אלה הן לא תחליף למדיטציה.


זה נכון שתרגול יוגה ופעילות ספורטיבית עוזרים לאדם להרגע באופן זמני ולהינות מתחושה פיזית טובה, אך הן חסרות את האיכות המדיטטבית שמלמדת את התת מודע שלנו לשחרר מהיסוד דפוסים שיוצרים בנו מתח וסבל.


תרגול מדיטציה חושף אותנו למציאות העדינה ביותר של הגוף והנפש ומאפשר לנו להרפות מהיסוד דפוסים והרגלים לא מודעים שמייסרים אותנו וגורמים לנו למתח וסבל במשך כל חיינו. תהליך זה אינו מתרחש בזמן תרגול יוגה או פעילות ספורטיבית.


דבר נפלא שקורה כאשר מתרגלים מדיטציה באופן יומיומי, הוא שהאיכות המדיטטיבית חודרת לכל פעילות שאנו עושים ואז התועלת וההנאה מפעילות ספורטיבית ויוגה גדלות.

7. מדיטציה זה רק לאנשים "רוחניים"


מדיטציה, כמו נשימה, איננה נחלת אנשים שמגדירים את עצמם כ"רוחניים". המילה "רוחני" היא רק מילה והיא לא משנה את האיכות של אדם כלשהו. מדיטציה היא המצב הבסיסי ביותר של כל אדם בלי קשר להגדרה, מעמד, עיסוק, מין, גיל צבע וגזע. זו האיכות הפשוטה והטבעית שקיימת בכולנו. היכולת להרפות קיימת בכולנו. אם אתה יודע לנשום, תדע גם להיות במדיטציה .

8. מדיטציה זה רק לאנשים עם סבלנות


על טענה זו אני נוהג לענות: "אם יש לך המון סבלנות, כנראה שאתה כבר לא צריך מדיטציה"...


מי מאתנו באמת יכול לומר שיש לו המון סבלנות? מדיטציה היא הכלי שבעזרתו אנשים חסרי סבלנות לומדים לפתח סבלנות אמיתית... סבלנות שבאה מתוך הרפיה פנימית ואיזון נפשי, להבדיל מסבלנות כפוייה שמבוססת על הדחקה ואגירה של מתח נפשי.

9. אין לי זמן למדיטציה


זמן הוא עניין של סדר עדיפויות. עם יד על הלב, כמה זמן אנחנו מבזבזים ביום? בין אם זה על צפייה בטלויזיה או אינטרנט, ובין אם זה על פעילויות בלתי מועילות אחרות? האדם המערבי מבלה שעות רבות ביום בפעילויות אלה מתוך צורך בנתק רגשי - כדי לא להרגיש את התחושות הלא נעימות שמצטברות כתוצאה מאורח חיים לחוץ ומתוח ובהרבה מקרים, נטול הגשמה עצמית אמיתית.


תרגול מדיטציה בצורה נכונה, לא רק שעוזר לרפא מהיסוד את המנגנונים שיוצרים מתח וסבל על בסיס יומיומי, אלא גם משפר את יכולת הריכוז והמיקוד וכתוצאה מכך את ההספק בכל עבודה שהיא.


תרגול מדיטציה באופן רציף גם משפר את איכות השינה והצורך בשעות שינה רבות פוחת, כך שגם הזמן ש"מתבזבז" על מדיטציה, בעצם מוחזר לנו ע"י חיסכון בשעות שינה ושיפור בהספק העבודה.

10. אין לי צורך במדיטציה


ברוב המקרים התפיסה שגויה זו מבוססת על הדעה שמדיטציה נועדה רק להרגיע את הנפש באופן שטחי. השאלה האמיתית היא: האם אנחנו מבינים מהי התועלת שניתן להפיק מתרגול נכון של מדיטציה?


למעשה, תרגול נכון של מדיטציה מרפא את הנפש מהיסוד ממנגנונים שיוצרים סבל ומשפר את שמחת החיים, המודעות עצמית, הסבלנות, הקבלה העצמית, היכולת התמודדות עם קשיים, האיזון הנפשי, התחושה הפיזית, יכולת ריכוז ומיקוד, איכות השינה, יכולת הגשמה עצמית, תחושת יעוד ומשמעות בחיים, שלווה והרמוניה פנימית, יכולת הבנת האחר, רצון טוב וחמלה, חוש הומור עצמי ועוד ועוד...

אם אתם יכולים לומר בכנות שאין לכם צורך בכל אלה, כנראה שאין לכם צורך במדיטציה...

11. תרגול מדיטציה מצריך ידע איזוטרי מעמיק


כדי לתרגל מדיטציה, מעט מאוד ידע נחוץ. למעשה רוב הלימוד של מדיטציה מתמקד בלהיפתר מתפיסות שגויות לגבי מדיטציה (כמו אלה שמוזכרות כאן) כדי להשאיר רק את התרגול הפשוט ביותר.


ברגע שנפתרנו מהתפיסות השגויות, נחוץ מעט מאוד מידע נוסף כדי להתחיל לתרגל מדיטציה.

12. "ניסיתי ולא התחברתי" או "לא הצלחתי להתרכז"


לפני שמחליטים ש"זה לא מתאים לי" או "אני לא מצליח בזה" אנא שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:


- האם למדתי מדיטציה במסגרת שמלמדת מדיטציה אמיתית?


כלומר מדיטציה המבוססת על התבוננות אובייקטיבית בתופעת הגוף-נפש, ללא דמיון או מנטרות וללא ניסיון להשיג משהו? אם לא, כדאי לנסות ללמוד מדיטציה במסגרת המלמדת מדיטציה אמיתית.


- האם בזמן שתרגלתי מדיטציה, החזקתי באחת או יותר מהתפיסות השגויות שמוזכרות כאן?


אם כן, אלה בוודאי היוו מכשול בפני תרגול אמיתי של מדיטציה. כדאי מאוד לנסות לתרגל מדיטציה אחרי שנפטרנו לפחות באופן רציונלי מהתפיסות השגויות. רצוי להעזר במדריך מנוסה.


- האם שמתי את הריכוז או חוסר המחשבה כמטרה למדיטציה?


אם כן, נסו להבין: בזמן תרגול מדיטציה אנו מרפים מכל מטרה שהיא. מדיטציה היא תהליך שמתרחש לבד ואינו מותנה בחשיבה או ריכוז. זכרו: מדיטציה היא לא תרגיל בריכוז ואין בה הצלחה או כשלון! יתכן שלרגעים תהיו מרוכזים ולרגעים לא, זה לא חשוב. התהליך המדיטטיבי נמשך כל עוד אנחנו מאפשרים לו לקרות.

מנסיוני, מה שקורה ברוב המקרים לאנשים שמרגישים שהם ניסו ולא התחברו הוא שהייתה להם התנסות קצרה או ארוכה בתרגול מדיטציה במסגרת כזו או אחרת אך תפיסות שגויות או הדרכה לא נכונה גרמו לתחושה של תסכול.

ולסיכום: המכשול הגדול ביותר בפני מדיטציה היא התפיסה האישית שיש לכל אחד לגבי מדיטציה. כבני אדם יש לנו נטיה לדמיין דברים לפני שהם קורים, ובמקרה של מדיטציה הדפוס הזה מהווה מכשול.


ברגע שיש לנו תמונה דמיונית כלשהי לגבי מדיטציה ואיך אנו אמורים להרגיש בה, אנחנו יוצרים ציפיה, ציפיה תמיד תוביל לתחושה של כשלון. נסו לתרגל מדיטציה מתוך התמסרות למה שקורה, בלי לצפות להישגים. אפשרו לעצמכם להינות מהקבלה של המציאות כפי שהיא עכשיו. כבר עכשיו ברגע זה ממש. הרשו לעצמכם להיות מופתעים ממה שיקרה .

כדאי מאוד להעזר במדריך מנוסה לפחות בשלבים הראשונים כדי ללמוד תרגול נכון של מדיטציה ולהפיק את כל התועלת האפשרית.

אם מצאתם מידע זה כשימושי או מועיל, אנא הפיצו אותו כדי שעוד ועוד אנשים יוכלו להינות מתרגול מדיטציה בחייהם ויזכו בחיים שלווים ומאושרים יותר.
MAY ALL BEINGS BE HAPPY :)

מאת:אלי  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:http://www.facebook.com/meditation.israel
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר גרסת הדפסה
פעילויות קרובות
מאמרים אחרונים
מדיטציה בעזרת הגוף הפיזי / מירי ארמה
הילד הפנימי שלי / יהודית לגיק
פסיכותרפיה בודהיסטית / רועי צור
NLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה / אסנת בוקופצר - מטפלת בדמיון מודרך ו-NLP
מדיטציה למתחילים
שלבים ראשונים במדיטציה / חן אור
מהי אורה-סומה? / לינור פלד
דמיון מודרך ו-NLP מה זה? / אהובה קשת
רייקי / אורית אביר-נגר
Meditation Radio
הורוסקופ מאת
מזל אהרוני
עמוד הבית | מאמרים | פעילויות | הזנת תכנים | יצירת קשר | בניית אתרים | מפת האתר | תקנון האתר
Meditation.co.il הינו פורטל יחודי בתחומי ה

מדיטציה

,

רוחניות

,

צמיחה אישית

,

יוגה

 ו

תרגול רוחני

.
אנו מזמינים אתכם לגלוש באתר ולהתעדכן בסדנאות ובפעילויות בארץ. מומלץ גם להרשם לרשימת התפוצה שלנו, ולבקר באתר באופן שוטף.
למורים ולמטפלים בתחומי המדיטציה, יוגה, רוחניות וצמיחה אישית הפורטל מציעים אפשרויות פירסום מגוונות - חלקן בחינם.
פירוט מלא ניתן לקבל אחרי הרשמה קצרה כאן. מדיטציה מוצלחת.
מערכת ניהול תוכן האתר נבנה על-ידי  iMoon פיתוח תוכנה, בניית אתרים