דף הבית מאמרים בריאות אופטימית - בריאות שלמה שיש בה שמחת חיים

הפוך לדף הבית הפוך לעמוד הבית   הוסף את meditation.co.il למועדפים שלך הוסף למועדפים
Meditation.co.il עמוד הבית
הזנת תכנים
פרסום באתר
יצירת קשר

רוחניות

,

יוגה

, צמיחה אישית,

מדיטציה

...   מעוניינים לקבל מידע נוסף? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו.
חיפוש באתר
קישורים מומלצים
סוגנדו
לימודי רפואה משלימה
מהי הארה
תטא הילינג
אומ מרכז מדיטציה
יוגה ישראל
כל הקישורים
+ הוספת קישור
קטעי וידאו

בריאות אופטימית - בריאות שלמה שיש בה שמחת חיים / דר' דינה איזן ודר' לילך מלצקי

הוספת תוכן לאתר
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר   גרסת הדפסה
סינפסות - ידום ביאות אופטימיתבריאות אופטימית היא חיבור בין הרפואה המדעית והמתקדמת ליכולות המחשבה להשפיע על מניעת מחלות והתמודדות איתן. בריאות אופטימית משלבת את המלצות הרפואה המערבית באשר למניעת מחלות וגילוי מוקדם עם כלי שהוא אולי הרפואה המונעת העוצמתית ביותר: ריפוי המחשבה.בבואנו להגדיר מה היא בריאות אופטימית, בדקנו מהי הגדרת המילה בריאות ע"פ ארגון הבריאות העולמי:

"בריאות היא מצב של תחושת רווחה מלאה (WELL BEING) מבחינה גופנית, נפשית וחברתית ולא רק העדר מחלה או נכות"."תחושת רווחה?" ההגדרה הנפלאה הזו בעצם משחררת כל אחד מאיתנו לקבוע את מידת בריאותו על פי השקפת עולמו, ללא חוקים מדעיים נוקשים ומגבילים. גם כשרמת הכולסטרול לא לגמרי ברמות הנחשבות תקינות, הרי שאם אנו חווים תחושת רווחה מלאה מכל הבחינות, הרינו בריאים! אם כן, מחשבות חיוביות על מצבנו מגדירות את בריאותנו בדיוק רב יותר מכל מדד "אובייקטיבי" אחר.הבריאות היא תחושת רווחה מכל הבחינות. מסיבה זו מצאנו לנכון להוסיף לה את התואר "אופטימית" כך ש"בריאות אופטימית" מתארת באופן מדויק יותר את תחושת האושר המתלווה למצב גופני, נפשי וחברתי חיובי.משולש הבריאות האופטימית

ניתן לתאר בריאות אופטימית כמשולש שווה צלעות. הצלעות הן הפיזי (הגוף), הנפשי (רגשות) והשכלי (מחשבות).

הצלע הראשונה – הפיזית, היא המוכרת ביותר וכוללת את הבריאות של גופנו הגשמי, אברינו החיצוניים והפנימיים, המערכות השונות וכל מה שנקלט ונמדד על ידי חמשת החושים. המדע התרכז מאוד עד כה בצלע זו, שכן היא היחידה הגלויה לעין, וניתנת לבחינה ומדידה. זו צלע חסרת סבלנות, הדורשת את תשומת ליבנו המיידית. לגוף הגשמי מערכת אזעקה משוכללת ביותר. כל שיבוש בפעילותו התקינה זוכה להפעלת כריזה בדמות כאב כזה או אחר. מכיוון שכך, זוכה הגוף למלוא ההתייחסות. אנו מודים לפלאי הרפואה המודרנית ששחררה אותנו ממחלות רבות. בעזרת הטיפול התרופתי, החלמנו מזיהומים, נרפאנו מסוגי סרטן רבים, הקלנו על כאבים ושיפרנו ללא הכר את איכות חיינו.

שמירה על בריאותנו הגופנית כוללת פעילויות רפואה מונעת, ספורט, אכילה נכונה ושינה טובה והרבה צחוקים.

אולם למרות כל זאת גילינו את מגבלות הרפואה המודרנית. מחלות רבות נותרו ללא פתרון של ממש ועם חלקן אף למדנו לחיות לאורך שנים. כשביקשנו לחקור את מקור המחלות, מה משפיע על מהלכן ומה גורם להחלמה, התברר לנו שהצלע הגופנית מושפעת מאוד משכנתה, הצלע הנפשית.

הצלע השניה כאמור היא הצלע הנפשית, רגשית - כשעולים רגשות שליליים כמו עצבות, אכזבה או כעס, הנפש משתפת את הגוף המתרגם את הרגשות לתופעות פיזיות דוגמת כאבי בטן, דפיקות לב מהירות, הזעה, חיוורון וכו'. הביטויים עשויים להיות יותר דקים אך לאנשים בעלי יכולת התבוננות טובה יש יכולת לפענח את מצב הנפש על פי הבעות הפנים או שפת הגוף.

סטרס (עקה בעברית צחה) הוא מצב של עומס רגשי על המערכת. בתגובה להתרחשותחיצונית כלשהי, אנו עלולים לחוש לחץ, דאגה, מועקה, מתח, עצבנות או אפילו חרדה. סטרס הוא הגורם השכיח ביותר לפנייה לרופא הראשוני. מעל 50% מהפונים למרפאה מגיעים עם

תסמינים שונים הקשורים ישירות לסטרס כמו כאבי ראש, הפרעות בשינה או בתיאבון, חולשה וכדומה. במצב זה, יש ירידה ביעילות מערכת החיסון בשל רגישותה הגבוהה למצבי הנפש שלנו.

כששואלים אותנו המטופלים בעיצומה של מגפת שפעת, כיצד זה שאיננו נדבקות, אנו עונות שהסוד שלנו הוא שמחת חיים, פעילות גופנית ומיץ גזר ותפוזים. בעיקר שמחה כי אליה השפעת לא נדבקת וגם אם זה קורה לעיתים נדירות, הרי שהיא חולפת במהרה.ביטול הסטרס והשבת השמחה לחיים – זהו מתכון בדוק לבריאות אופטימית! נפש בריאה בגוף בריא (ולהיפך)הצלע השלישית היא הצלע החשיבתית, החיונית לתחושת הרווחה.

זו צלע שלא נופלת בחשיבותה משתי הצלעות האחרות, ובלעדיה לא נוכל לחוות בריאות אמיתית. היא מערכת ההפעלה הבסיסית, ספר החוקים האישי של כל אחד מאיתנו. החשיבה כוללת את הנחות היסוד ומערכת האמונות שיצרנו. זו האמנה שכרתנו בינינו לבין העולם, מגילת הזכויות והחובות שלנו, כפי שניסחנו אותה בעצמנו.

הצלע החשיבתית היא הקובעת את גישתנו לחיים. זו מערכת הפעלה שנוצרה לפני שנים רבות והיא כוללת את כל האמונות, הדעות, המחשבות, העמדות, ההנחות והתובנות שלנו. לעיתים רחוקות אנו מעמידים את מערכת האמונות במבחן ולרוב אנו נוטים לראות אותה כאמת שאינה ניתנת לשינוי. כל התרחשות בחיים מפוענחת בעזרת המערכת הזו. אם יש לנו אמונה ביכולתנו, אמונה שחיינו בעלי משמעות, אמונה שיש סדר ביקום והעולם הוא מקום ידידותי, שבני אדם טובים, שיש תקווה – כך ייראו חיינו. האמונה היא האמת שלנו והיא קובעת את בריאותנו.לסיכום, בריאות אופטימית היא בריאות שיש בה תחושת אושר, ומכאן שכל מרכיב בנו - גוף-רגש-מחשבה- בריא ומאושר.

הבריאות היא תולדה של חשיבה נכונה ובעיקר תלויה ביכולת שלי לשמוח!

החיים הם התגלמות המחשבות שלנו. כשהמחשבות לא שמחות, גם החיים מתנהלים בהתאם. אנחנו יכולים להמשיך להאשים את כולם – את הממשלה, את הבן זוג או את הבוס – בסופו של דבר זה רק הראש שלנו שזקוק להכוונה חדשה.הכותבות הן דר' דינה איזן ודר' לילך מלצקי, מומחיות ברפואת משפחה ובעלות חברת "סינפסות – קידום בריאות אופטימית"www.synapsot.com

מאת:דר' דינה איזן ודר' לילך מלצקי  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:Http://www.synapsot.com
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר גרסת הדפסה
פעילויות קרובות
מאמרים אחרונים
מדיטציה בעזרת הגוף הפיזי / מירי ארמה
הילד הפנימי שלי / יהודית לגיק
פסיכותרפיה בודהיסטית / רועי צור
NLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה / אסנת בוקופצר - מטפלת בדמיון מודרך ו-NLP
מדיטציה למתחילים
שלבים ראשונים במדיטציה / חן אור
מהי אורה-סומה? / לינור פלד
דמיון מודרך ו-NLP מה זה? / אהובה קשת
רייקי / אורית אביר-נגר
Meditation Radio
הורוסקופ מאת
מזל אהרוני
עמוד הבית | מאמרים | פעילויות | הזנת תכנים | יצירת קשר | בניית אתרים | מפת האתר | תקנון האתר
Meditation.co.il הינו פורטל יחודי בתחומי ה

מדיטציה

,

רוחניות

,

צמיחה אישית

,

יוגה

 ו

תרגול רוחני

.
אנו מזמינים אתכם לגלוש באתר ולהתעדכן בסדנאות ובפעילויות בארץ. מומלץ גם להרשם לרשימת התפוצה שלנו, ולבקר באתר באופן שוטף.
למורים ולמטפלים בתחומי המדיטציה, יוגה, רוחניות וצמיחה אישית הפורטל מציעים אפשרויות פירסום מגוונות - חלקן בחינם.
פירוט מלא ניתן לקבל אחרי הרשמה קצרה כאן. מדיטציה מוצלחת.
מערכת ניהול תוכן האתר נבנה על-ידי  iMoon פיתוח תוכנה, בניית אתרים