דף הבית מאמרים איך נמשול על האגו?

הפוך לדף הבית הפוך לעמוד הבית   הוסף את meditation.co.il למועדפים שלך הוסף למועדפים
Meditation.co.il עמוד הבית
הזנת תכנים
פרסום באתר
יצירת קשר

רוחניות

,

יוגה

, צמיחה אישית,

מדיטציה

...   מעוניינים לקבל מידע נוסף? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו.
חיפוש באתר
קישורים מומלצים
סוגנדו
לימודי רפואה משלימה
מהי הארה
תטא הילינג
אומ מרכז מדיטציה
יוגה ישראל
כל הקישורים
+ הוספת קישור
קטעי וידאו

איך נמשול על האגו? / יונתן קדם

הוספת תוכן לאתר
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר   גרסת הדפסה

איך נמשול באגו בעזרת מדיטציה?

אגו הוא חלק באישיותנו הנחוץ לתפקודינו הנורמלי. לפי המודל הפרודיאני האגו הוא האני = החלק המהווה את עיקר המודע של האדם . לפי המודל הרוחני אפשר לראות באגו כאותו חלק בנו הרוצה להיות ולהרגיש נעלה מכולם , מרגיש עצמו תמיד נפרד, מזדהה עם פחד, משווה תמיד את עצמו לאחרים, חלק הרוצה רק לעצמו. בכל זאת אין לטעמי נכון בכל האמירות שקוראות לביטול האגו, לניתוץ האגו . אי אפשר ולא כדאי לבטל את האגו כי בלעדיו אנו רק תודעה ואין מקום או צורך לגוף. הצרכים הבסיסיים שלנו כגון הישרדות , מין , אוכל מונעים על ידי האגו ובלעדיהם לא נוכל לטפס בסולם הרוחני. ישנו הרבה בלבול בנושא ואלו המתחילים את מסע ההתעוררות שלהם טועים לחשוב כי ברגע בו יעלימו את האגו מכל פעולה שלהם הם יהפכו מוארים.
תרגול המדיטציה מלמד אותנו שישנו הבדל בין האגו לבין האני האמיתי או התודעה. את זה מגלים כאשר עוצמים את העיניים ומתחילים להתבונן בכל אותן דאגות , פחדים, כעסים ותשוקות שעולות.
שיעור נוסף אשר נלמד בעזרת המדיטציה הוא האפשרות שלנו "לנקות" את עצמנו מכל הדפוסים השליליים של האגו. דפוסים אלו הם בדרך כלל תוצר של חויות מהעבר, התניות תרבותיות וחברתיות , חינוך. השקט בתוך המדיטציה מביא אותנו לגלות לאט לאט את הקול הפנימי האמיתי שלנו שאנו נוטים להתעלם ממנו ביומיום. מבעד לכל המחשבות ,לכל השיחות שאנו מנהלים עם עצמנו ישנו קול שניתן לזהותו רק כאשר אנו שקטים. לקול הזה צריך לחבור. האגו משמש כמעין כוח שמסיט אותנו מדרכנו ומאותו קול.

לפיכך ,עדיין גם אם נצליח לחבור לקול הפנימי נותרה לנו עבודה קשה וכואבת והיא ריסון האגו. בסופו של תהליך אנו רוצים לרכב על "החמור " במקום שהוא יירכב עלינו. אנו רוצים להגיע למצב בו יכולת הבחירה שלנו חפה מפחדים, ספקות ומניפולציות למיניהן. שימו לב- חשוב ביותר להבין כי ההבדל, שהתחלנו להיות מודעים לו בין האגו לתודעה שלנו, אינו אומר שאנו צריכים לדחוק את האגו ולהתעלם ממנו בתקווה שהוא יעזוב אותנו לנפשנו...הרעיון הוא להיות מודע לקיומו אך לשלוט בו כאשר כל העשייה שלנו נובעת מעומק התודעה ולא מהשטחיות של האגו.
העבודה שלנו היא להתחיל לשלוט באגו - "לרתום את הסוסים לעגלה" ולאחוז היטב במושכות כך שברגעים הקשים כאשר " לוחצים " לכם על המקומות הכואבים תגיבו באיפוק ולאחר מחשבה.
דוגמא טובה היא ריבים / ויכוחים עם ההורים או עם בן הזוג. שם יש עבודה רבה על האגו. בגלל הקשר ההדוק והחויות המשותפות לאורך השנים נוצרו בין היתר גם משקעים. בן / בת הזוג יודעים היטב איך להעליב ולהוציא אתכם מהכלים. כולנו מכירים זאת. המבחן האמיתי ליכולתכם לרסן את האגו היא בדיוק ברגעים של מריבה או ויכוח עם ההורים על נושא כאוב. יותר מזאת יש אפשרות למנוע מראש את הריב! ככל שתהפכו להיות יותר מודעים לרצון הזה , לדחף המתגבר בכם לענות לו " ולהחזיר " לו על כל מה שהוא כרגע אמר, כך תוכלו למנוע את כל האפיזודה שמי יודע כמה זמן תימשך ואיך תסתיים...


בחנו את עצמכם:
1. האם בכל שיחה אתם להוטים לדבר ובקושי מתאפקים לא להתפרץ לדברי השני?
2. האם אתם נעלבים כל הזמן , מרגישים שלא מבינים אתכם?
3. האם אתם נוטים לפגוש חבר או ידיד ומיד עולות מחשבות מה הוא אומר עלי , מה הוא באמת חושב עלי. למה הוא אמר את זה ? למה הוא בעצם התכוון שהוא אמר כך וכך?
4. האם אתם נוטים להתלונן יותר מהרגיל, על המלצרית , על האוכל במסעדה, על התור בבנק, על הנהג ממול בפקק?
כל אלה הן צורות לא בריאות של האגו. אגו מחפש דיעה ולא עובדה. הוא בנוי על העבר ועל כל מה שחוינו בעבר ולכן חויות שאנו חווים יתבטאו בסופו של דבר בהתנהגות שלנו.
אני מבקש שתתחילו לזהות את אותם דפוסי אגו לא נכונים ולא בריאים אצלכם. שם העבודה הרוחנית האמיתית. ריסון האגו הוא בעצם קילוף של שכבה אחרי שכבה של ההגנות אשר צברתם במשך חייכם. וזה כואב. וזה מפחיד, לפחות בהתחלה. אבל זו הדרך הנכונה והיא תביא אתכם למצב של אגו נקי , חף מהגנות , אותנטי, כזה אשר נתון לשליטתכם.

אני אמיתי , אותנטי

1. מכיר בשונות , מקבל דיעות אחרות.
2. רוצה אבל במידה.
3. ביטחון עצמי במה שאני עושה.
4. סקרן , פתוח ומבין שיש לו עוד הרבה מה ללמוד, שמח ללמוד ולהתפתח.
5. מסרב להשתתף במלחמות של חיצים ונצחונות בויכוחים.
6. דיבור ברור ,ממוקד אסרטיבי, דיבור נכון
7. נחוש להצליח , אבל תמיד רואה את הצד השני ואת התמונה המלאה.
8. עמידה על עקרונותיו וידיעה איך להציב גבולות לחברים , קרובים , קולגות בצורה שהם מתייחסים ומדברים אליך.
9. לא רואה שום דבר כאישי.
10. אני מוכן לוותר על חומר כדי לזוז אל האמת שלי.
11. מה שאני עושה לעולם לא מותנה בפחד ממה שיקרה אם אלא מתוך אמונה שלמה בהשגחה וביקום.

אגו

1. אני מעליך – עשיר יותר ממך , יפה יותר, מוצלח יותר.
2. אני רוצה עוד ועוד ועוד בלי קשר אם אני צריך בכלל.
3. אין לי רצון לבדוק דברים מעבר למה שאני יודע. מה שנכון הוא מה שאני מחליט שהוא נכון. טוב הוא רק מה שטוב לי.
4. אני אראה לכל מי שפוגע בי, עוקף אותי בכביש, בתור .
5. אני לא מפרגן , מקנא , ציני.
6. אני נעלב ונפגע גם אם לצד השני לא הייתה כל כוונה לכך.
7. אני הכי חשוב ,– משפחה , בית וחצר וזהו. אולי כמה חברים- מה שמעבר לא מעניין.
8. אני חי למען הנאות החיים ואוותר על האמת שלי כדי שיהיה לי עוד חומר ועוד חומר
9. אני מונע מפחד ומהישרדות.אגו רע ואגו טוב
אין אגו רע או אגו טוב יש אגו אשר נמצא בקונפליקט עם התודעה, מותנה , כזה המגן על עצמו עם שכבות ומסכות דימיוניות. יש אגו שבוחר מתוך פחד, ממקום הישרדותי, כזה שאינו מאמין שיש אני גבוה יותר ממנו מבחינה רוחנית.בעמדה המוארת אנו נמצאים ביחס מואר לכל דבר - כלומר ללא שיפוט וללא ביקורת. רק אז אנו מסתכלים על המציאות כמו שהיא. אנו מחליפים דיעות והנחות בעובדות.

אין אגו רע וטוב. יש אגו שרוצה רק לעצמו ולא מוכן לתת מעצמו. יש אגו שלא רוצה להשתנות, יש אגו שחושב שהכל אישי וכל מה שקורה לו הוא אישי ואין באמת משהו מעבר לו עצמו, אגו אשר שופט ומבקר ומסרב לראות את המציאות כפי שהיא.יש אגו שנמצא בעבר או בעתיד ולא מוכן לחיות בהווה.

היכולת להיות בהווה המשתכללת ומתקבעת בעזרת המדיטציה, היא זו אשר תביא אותנו לחבור למקום הגבוה ביותר שלנו בו האגו משמש ככלי ואינו מפריע בדרך. כאשר אני נמצא בהווה אני בעצם במודעות מלאה לכל דבר שקורה בחוץ ובפנים, האגו שלי נמצא בהרמוניה עם התודעה ואין קונפליקט.


מורים רוחניים על אגו:

מסטר שנג – ין (sheng –yen ) – מורה ותיק לתורת הזן

" ישנם 2 דרכים להתעלות מעבר לאגו. אחד הוא על ידי מדיטציה בישיבה וחקירה של שאלה פרדוקסלית ( בזן היא נקראת " koan " ). בצורה כזו אנו שמים את האגו בפינה בה הוא לא יכול "לברוח " יותר . כאשר הוא בפינה אפשר להכניע אותו. דוגמא לשאלה פרדוקסלית: " מהו ריק". הרעיון הוא לשאול ,להתבונן בתשובה ולדחות אותה וכך הלאה ללא הפסקה עד אשר מבינים שממש לא משנה מה התשובה. רק אז מגיע רגע של ספק ואז לא תוכל להמשיך לשאול את השאלה...אז ההארה מגיעה.
הדרך השנייה היא דרך שינוי תפיסת עולם וזה קורה באופן פתאומי בזמן קריאה של כתבי קודש, או שמיעה של משפט ממורה רוחני , ואין לדעת איך זה קורה. "

שייך רג'יפ פראגר אל –יראי – מרוה לתורת הסופיזם ומחבר הספר :
" heart , self and soul "

" אפשר לראות את האגו כאוסף של כל אותם כוחות פנימיים אשר מטים אותנו הרחק מדרכנו הרוחנית. הבעיה היא שאנו אפילו לא מודעים לחלק מהכוחות הללו וזה רק מחזק אותם. אפשר לדעת מתי "התחברנו" לאותו כוח כאשר חותכים אותנו בכביש ואנו מחליים לכעוס או לחתוך בחזרה. כאשר פוגעים בכבודנו ואנו נעלבים וכועסים.שלב חוסר המודעות הוא הנמוך ביותר. לאחר מכן אנו עולים לשלב בו ישנה מודעות אך עדיין איננו יכולים לעצור עצמנו מלקלל את אותו נהג. כלומר אנו יודעים שעכשיו האגו השתלט אך אנו לא עושים דבר לעצור בעדו...השלבים הבאים עוסקים בהחלשת הכוחות האלו והעמקת וחיזוק התכונות הטובות האלטרואסיטיות שבנו , על ידי מעשים טובים ומדיטציה".אנדרו כהן

" כאשר אני מדבר על אגו, אני לא משתמש במונח הזה במובן הפסיכולוגי, המתייחס בדרך כלל לדבר שאני מכנה פונקצית הארגון העצמי של הנפש. בהקשר להארה, המילה אגו מתייחסת למשהו אחר לגמרי. אגו הוא הצורך הכפייתי והמושרש עמוקות להיות נפרד מהזולת ונעלה עליו בכל זמן, בכל מקום ובכל תנאי. בניגוד לחופש המובנה של האני המוחלט והלהט החף מפחד של האני האותנטי, החוויה של האגו היא זו של ביצה רגשית של פחד והיצמדות....כדי שהאני האותנטי יפעל .....עלינו להתעלות מעל להיצמדותנו לאגו.אקהרט טולה ( ארץ חדשה )

" התלונה היא אחת מאסטרטגיות החיזוק העצמי החביבות על האגו. כל תלונה היא סיפור קטן שהשכל ממציא ושאתם מאמינים בו לגמרי. אין זה משנה אם אתם מתלוננים בקול או רק במחשבותיכם. ...הטינה היא רגש המתלווה לתלונה ותיוג המנטלי של אנשים, והיא מטעינה את האגו באנרגיה נוספת טינה פירושה להרגיש מרירים , זועמים, פגועים או נעלבים. ..לפעמים ה"אשמה" שאתם מטילים על האחר אינה נמצאת שם כלל. זו פרשנות מוטעית , השלכה של השכל הפועל על פי ההתניה למצוא אויבים ולהפוך את עצמו לצודק או לנעלה. "


מאת:יונתן קדם  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:Http://adivclassic.co.il
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר גרסת הדפסה
פעילויות קרובות
מאמרים אחרונים
מדיטציה בעזרת הגוף הפיזי / מירי ארמה
הילד הפנימי שלי / יהודית לגיק
פסיכותרפיה בודהיסטית / רועי צור
NLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה / אסנת בוקופצר - מטפלת בדמיון מודרך ו-NLP
מדיטציה למתחילים
שלבים ראשונים במדיטציה / חן אור
מהי אורה-סומה? / לינור פלד
דמיון מודרך ו-NLP מה זה? / אהובה קשת
רייקי / אורית אביר-נגר
Meditation Radio
הורוסקופ מאת
מזל אהרוני
עמוד הבית | מאמרים | פעילויות | הזנת תכנים | יצירת קשר | בניית אתרים | מפת האתר | תקנון האתר
Meditation.co.il הינו פורטל יחודי בתחומי ה

מדיטציה

,

רוחניות

,

צמיחה אישית

,

יוגה

 ו

תרגול רוחני

.
אנו מזמינים אתכם לגלוש באתר ולהתעדכן בסדנאות ובפעילויות בארץ. מומלץ גם להרשם לרשימת התפוצה שלנו, ולבקר באתר באופן שוטף.
למורים ולמטפלים בתחומי המדיטציה, יוגה, רוחניות וצמיחה אישית הפורטל מציעים אפשרויות פירסום מגוונות - חלקן בחינם.
פירוט מלא ניתן לקבל אחרי הרשמה קצרה כאן. מדיטציה מוצלחת.
מערכת ניהול תוכן האתר נבנה על-ידי  iMoon פיתוח תוכנה, בניית אתרים