דף הבית מאמרים שחרור מהתניות, פחדים וספקות

הפוך לדף הבית הפוך לעמוד הבית   הוסף את meditation.co.il למועדפים שלך הוסף למועדפים
Meditation.co.il עמוד הבית
הזנת תכנים
פרסום באתר
יצירת קשר

רוחניות

,

יוגה

, צמיחה אישית,

מדיטציה

...   מעוניינים לקבל מידע נוסף? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו.
חיפוש באתר
קישורים מומלצים
סוגנדו
לימודי רפואה משלימה
מהי הארה
תטא הילינג
אומ מרכז מדיטציה
יוגה ישראל
כל הקישורים
+ הוספת קישור
קטעי וידאו

שחרור מהתניות, פחדים וספקות / יונתן קדם

הוספת תוכן לאתר
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר   גרסת הדפסה
העבודה הקשה ביותר, הארוכה ביותר,אבל המתגמלת ביותר, היא השחרור שלנו מכל מה שלא שייך לנו, מכל מה שהוא העתקה ושכפול של דיעות לא שלנו , כל התנהגות שאינה שלמה והרמונית עם הנשמה שלנו , כל דבר שהוא שקרי לנו.
לדוגמא : התניה תרבותית מאוד נפוצה בישראל היא תרבות הסמוך – " יהיה בסדר". חלקנו למדו את זה בצבא , חלקנו עוד מההורים. הדרך להשתחרר מכך היא קודם כל הכרה בהתניה הזו ודבר שני היא חינוך שלנו מחדש - מהיום בכל משימה או פרוייקט שיש לנו אנו בוחרים לעשות בדיוק את ההיפך. לבדוק הכל ,לרדת לפרטים הקטנים ביותר.
דוגמא נוספת : בבית בו גדלתם אביכם תמיד נהג לצעוק ולרטון ולהתלונן על אשתו. אחרי צבא אתם עוזבים את הבית מוצאים בן /בת זוג ומתחילים ברגעים מסוימים להתנהג כמו אביכם. תלונות וביקורת על בן הזוג. אם לא התחלתם להבין את היותכם מותנים תוכלו לבלות כך שנים . חלק מההכרה בהתניות תוביל אתכם למסקנה שזו התנהגות מותנית ואז תתחיל העבודה האמיתית , להשתחרר ממנה.

התנ"ך מגלה סוד בספר בראשית פרק יב, פרשת לך לך :

" ויאמר יהוה אל אברם לך לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך . ואעשך לגוי גדול ואברכך ואגדלה שמך והיה ברכה".
כאן טמונה הבנה גדולה. האדם הרוצה באמת להתחיל במסע הרוחני חייב לצאת לא רק פיזית מבית אמו ואביו אלא גם רוחנית , כלומר להשתחרר מכל דפוסי ההתנהגות הלא נכונים ,למצוא את דרכו שלו , את מהותו , את תפקידו ושם שוכנת ברכה.
הקב"ה גם מוסיף – " אל הארץ אשר אראך " – רק לאחר שתצא מכל ההתניות שלך תוכל באמת לראות את אשר אני מסמן לך ורומז לך. אפשרי לפי רבי זוסיא מאנופולי ( מקובל ) לפרוט את הפסוק :
1. " לך לך מארצך" – דבר ראשון תקן את הפגמים האישיותיים שלך עצמך .
2. " ממולדתך" – בשלב הבא התרחק מכל אותן השפעות שליליות שנטעה בך אמך מיום הולדתך.
3. "מבית אביך " – שלב אחרון נקה עצמך מכל אותם דפוסי חשיבה, דיעות , התנהגויות לא נכונות שקיבלת מאביך בנסיון להידמות לו.
4. " אל הארץ אשר אראך " – רק לאחר השלמת כל השלבים תוכל להתחיל ללכת בדרך החדשה , הדרך שלך.
אפשר לדמות את ההתניות לסלעים ואבנים החוסמות לנו את הדרך שלנו או את שדה הראיה. את האבנים אנו קיבלנו בירושה וגם אספנו בעצמנו עם השנים. רק אנחנו יכולים להזיזן ולא אף אחד אחר. כל פעם שנוריד עוד אבן מהדרך נראה יותר טוב את השביל של חיינו , את ייעודנו ( וזה מחזיר אותנו חזרה למפגש 2 על הייעוד בחיים ). כל סלע שנחליט שהגיע זמנו לרדת יקדם אותנו עוד שלב בהתקרבות שלנו לנשמתנו , למהותנו.
המדיטציה היא אותו תהליך המנקה אותנו מהתניות, ספקות, פחדים. היא זו שעוזרת לנו להתחיל להוריד את הסלעים והאבנים. זה כמעט תהליך מסתורי, אך ברגע בו מתחילים להשתלט על המחשבות ומצליחים להגיע לשלווה מסויימת בזמן המדיטציה מתחילים להגיע תובנות מתוכנו , מבלי שאף אחד יספר לנו. תובנות על היכן אנו מותנים, היכן יש לתקן , היכן אנו מגיבים מתוך התניה . לא להתבלבל , זהו תהליך ארוך ומייגע וגם אחרי שנראה שהצלחנו להסיר מעצמנו את מה שלא שייך לנו, עדיין מדי פעם אנו חוזרים לדפוסי התנהגות ישנים . אין מקום לייאוש ואין מקום לתסכול. כמו שבזמן המדיטציה אנו נותנים לדברים להיות כפי שהם כך יש לנהוג ברגעים בהם נראה כי לא נצליח להשתחרר מדפוסי העבר. יש להחליט כי בפעם הבאה ננהג אחרת , להבין את האנושיות שבנו ולהמשיך הלאה.

יש קשר הדוק בין התניות לפחדים ולספקות שבנו. במקרים רבים הפחד לא היה קיים והופיע כתוצאה מחינוך לא נכון או משפטים ששמענו מההורים , תגובות שהם הגיבו למצבים מסויימים ואנו למדנו אותם כמו כל ילד טוב..., ספרים שקראנו .

" מה זה פחד? האם עמדתם אי פעם פנים אל פנים מול הפחד, או בפני רעיון הפחד? ישנו הבדל בין השניים, הפחד ורעיון הפחד הנם שני דברים שונים לגמרי. מרביתנו לכודים ברעיון הפחד , שפרושו דיעה, שיפוט או הערכה של הפחד...נניח שאני מפחד מנחשים. באחד הימים ראיתי נחש והוא מאוד הפחיד אותי. חויה זו נשארה במוחי כזיכרון. בשעת טיולי בערב נכנס הזיכרון הזה לפעולה והרי אני כבר מפחד שמא אפגוש שוב את הנחש...רעיון הפחד הוא בעל כוח גדול מן העובדה עצמה. "
זידו קרישנמורטי , קובץ שיחות , עמ' 50 .

פחד הוא בדרך כלל תוצאה של ניסיון מהעבר- לאחר מפגש מסוים או אירוע מסוים שבו באמת חוינו פחד נוצרת אצלנו התניה. אפשר לקחת את הדוגמא הקיצונית ביותר - הלם קרב – כל רעש, כל חויה המזכירה את החויה של הקרב מכניסה את אותו אדם לחרדה והגוף מגיב כאילו הרגע הוא ניצב מול סכנת מוות. עובדתית עברו כבר 20 שנה ועדיין הגוף זוכר , המוח זוכר.
הספקות העולים בנו לגבי החיים , לגבי הכישורים שלנו, לגבי הבחירות שלנו כולן צריכות להיבחן מול עובדות ולא רעיונות שיש לנו. כדי לחדד את ההבדל בין ספק אמיתי לאשליתי נשתמש שוב בדוגמא קיצונית – אנו שוקלים להתחרות בריצת מרתון , מיד עולה בנו ספק לגבי יכולתנו לסיים ריצה כזו לאור העובדה שהריצה בחודש הבא וכלל לא התאמנו. זהו ספק אמיתי כי הוא מבוסס על עובדה אמיתית ומוצקה.

המדיטציה מלמדת אותנו להיאחז בעובדות ולא בדיעות הקשורות לעבר. היא מלמדת אותנו להתמוסס אל תוך הרגע וכך ממוססת לאט לאט את הקשר לעבר ועם הזמן החוטים נפרמים ואנו מתייחסים שוב לעובדות ופחות לרעיונות. הפחד והספק נעלמים ואיתן עולה היכולת שלנו לנהל את חיינו באומץ , בנחישות , בהכרה שהחיים הם יצירה שאיכותה וטיבה תלויה בנו .
מאת:יונתן קדם  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:Http://www.adivclassic.co.il
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר גרסת הדפסה
פעילויות קרובות
מאמרים אחרונים
מדיטציה בעזרת הגוף הפיזי / מירי ארמה
הילד הפנימי שלי / יהודית לגיק
פסיכותרפיה בודהיסטית / רועי צור
NLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה / אסנת בוקופצר - מטפלת בדמיון מודרך ו-NLP
מדיטציה למתחילים
שלבים ראשונים במדיטציה / חן אור
מהי אורה-סומה? / לינור פלד
דמיון מודרך ו-NLP מה זה? / אהובה קשת
רייקי / אורית אביר-נגר
Meditation Radio
הורוסקופ מאת
מזל אהרוני
עמוד הבית | מאמרים | פעילויות | הזנת תכנים | יצירת קשר | בניית אתרים | מפת האתר | תקנון האתר
Meditation.co.il הינו פורטל יחודי בתחומי ה

מדיטציה

,

רוחניות

,

צמיחה אישית

,

יוגה

 ו

תרגול רוחני

.
אנו מזמינים אתכם לגלוש באתר ולהתעדכן בסדנאות ובפעילויות בארץ. מומלץ גם להרשם לרשימת התפוצה שלנו, ולבקר באתר באופן שוטף.
למורים ולמטפלים בתחומי המדיטציה, יוגה, רוחניות וצמיחה אישית הפורטל מציעים אפשרויות פירסום מגוונות - חלקן בחינם.
פירוט מלא ניתן לקבל אחרי הרשמה קצרה כאן. מדיטציה מוצלחת.
מערכת ניהול תוכן האתר נבנה על-ידי  iMoon פיתוח תוכנה, בניית אתרים