דף הבית מאמרים חמשת המקצבים-לנוע עם עצמי ועם הסובב אותי

הפוך לדף הבית הפוך לעמוד הבית   הוסף את meditation.co.il למועדפים שלך הוסף למועדפים
Meditation.co.il עמוד הבית
הזנת תכנים
פרסום באתר
יצירת קשר

רוחניות

,

יוגה

, צמיחה אישית,

מדיטציה

...   מעוניינים לקבל מידע נוסף? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו.
חיפוש באתר
קישורים מומלצים
סוגנדו
לימודי רפואה משלימה
מהי הארה
תטא הילינג
אומ מרכז מדיטציה
יוגה ישראל
כל הקישורים
+ הוספת קישור
קטעי וידאו

חמשת המקצבים-לנוע עם עצמי ועם הסובב אותי / אביה רכס

הוספת תוכן לאתר
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר   גרסת הדפסה
חמשת המקצבים היא שיטת אימון תנועתית שפותחה על ידי גבריאל רות' בארצות הברית לפני כארבעים שנה. גבריאל רות' היא רקדנית, במאית תיאטרון, מוזיקאית וכפי שהיא מכונה בפי רבים שמאנית עירונית. המוקד של שיטתה דוגל בתפיסה כי ברגע שהנפש נעה, היא גם מרפאה את עצמה.

חמשת המקצבים שעליהם מושתת שיטתה של רות' הם:Flowing, Staccato, Chaos, Lyrical Stillness. ביחד יוצרים כל המקצבים הללו "גל".

המקצב הראשון,Flowing , מלמד אותנו להתחבר לשורשים שלנו, למהות שלנו. לנוע בעקבות הרגליים ולסמוך על האדמה מתחתינו. מקצב זה הוא בעל מהות נשית. הוא מלמד אותנו להיות קשובים לגופנו ולצרכים שלו. המקצב השני,staccato , הוא מקצב בעל אפיון זכרי. הוא משקף את החדות שבנו.
על ידי תרגול של מקצב זה אנחנו מפתחים את היכולת להיות יותר מפוקסים ולהביע בחדות את אשר על ליבנו. האנרגיה של המקצב השני היא אנרגיה של אש, אש שמאפשרת לנו להביע את עצמנו
בחופשיות. האש היא אנרגיה הנדרשת בכל תהליך של יצירה ובכל דפוס של תקשורת בין אנשים.

Chaos הוא האפשרות לשחרר שליטה עצמית לתוך המקצב והקצב. מקצב זה הוא תערובת של שני המקצבים הראשונים. הוא מאפשר הנאה, שחרור ושינוי.

Lyrical הוא המקצב שנולד מתוך הכאוס. כמו פרפר המשתחרר מהגולם שלו ופורש את כנפיו. ברגע זה אנו חשים חדשים ומיוחדים. בתרבויות עתיקות זהו המקום של הטראנס. במונחים של תנועה, מדובר על חזרות תנועתיות המדגישות את היופי, השחרור וההכרה במי שאנחנו ובמה שיש לנו להציע לעולם.

Stillness הוא המקצב שאליו שואפים להגיע בתרגול מדיטציה. בריקוד, זהו המקצב הטבעי שמגיעים אליו בסוף ה"גל" של ארבעת המקצבים הראשונים. כאן ההתמקדות היא בנשימה העמוקה ובכניסה אל תוך עולם של שקט פנימי. מקצב זה מכיל את האנרגיות של ארבעת המקצבים הראשונים ומתבטא בריקוד שליו. מעין תפילה בריקוד ובנשימה, שמכינה אותנו ל"גל" חדש.


חמשת המקצבים מהווים מפה אנרגטית אוניברסלית הנמצאת בכל מקום ובכל תהליך אנושי - לידה, שיחה, מפגש ואפילו פעילות פשוטה כמו תיקון מכונית במוסך, כאשר כל מקצב מספק הזדמנות לגילוי טווח רחב של שפה תנועתית. ברגע שאנחנו מגלים את ההבעה האישית שלנו בכל מקצב, נוצרות דרכי הבעה חדשות וגילויים על עצמנו: היכן מצויה העוצמה שלנו ומה עלינו לחזק. אם לדוגמא דפוס ההבעה של Staccato חלש אצלי בתנועה מן הסתם הוא גם יהיה חלש בדרך שבה אני מתנהלת בחיים, למשל כשאני מרגישה חלשה וחסרת ביטחון בבואי לבקש מהבוס שלי העלאה במשכורת. לכן על ידי עבודה תנועתית חוזרת ונשנית על המקצב הזה ניתן לפתח את היכולת הזאת ולשכלל אותה. סטקאטו, המקצב השני, מאוד מסייע לעשות את החיבור הכל כך מנותק בתרבות שלנו בין מה שאני מרגישה וחושבת לבין מה שאני אומרת לעצמי ולעולם.

המקצב הראשון, Flowing - בביטוי החלש שלו - יתבטא אצל אנשים בחוסר הזנה של עצמם, ריצה אינסופית במרוץ החיים, התמכרות לעבודה, לאוכל לאלכוהול. עבודה על המקצב הראשון כוללת את "מציאת הרגליים שלנו", ואת היכולת לבטוח בהם ובגוף שלנו.

המבנה של חמשת המקצבים מאוד מסייע לאנשים להגדיר לעצמם היכן טמונה העוצמה שלהם או לחילופין החולשה שלהם. אם אני מתערערת כשמשנים לי תוכניות שנקבעו מראש אני זקוקה לחזק את המקצב השלישי אצלי (ה- Chaos ) וללמוד לשחרר ולזרום עם מה שמגיע.


הגוף כמורה רוחני:

חמשת המקצבים הם תמונת מראה להתנהלות שלנו בחיים. אם קשה לי לרקוד עם עוד שלושה משתתפים בסדנה אז אולי גם קשה לי לעבוד עם שותפים, חברים לעבודה וכד'.

כשרוקדים את חמשת המקצבים משתחררים מאיתנו סיפורים ישנים ואמונות כוזבות שתוקעות אותנו. המקצבים מלמדים אותנו שהחיים הם אנרגיה שנמצאת בתנועה מתמדת ועל ידי הטמעתם בחיינו אנו משתחררים מכל מושג מקובע על אנשים, מקומות, חפצים או רעיונות. הגוף בדרך הזאת הופך למורה הרוחני שלנו. כרקדנים אנו חווים את עצמנו כשינוי אינסופי. תרגול המקצבים הוא סיפור של שינוי - מקצב הוא תנועה, תנועה היא שינוי ואנחנו חלק מהתהליך האינסופי הזה.

גבריאל רות' הגיעה לתורה המקסימה שלה דרך פציעה בברך שחוותה כרקדנית צעירה בקולג' אמריקאי. הפציעה הזאת הפסיקה את פעילותה כרקדנית וגרמה לה להתבונן על העולם ולגלות את קיומם האוניברסלי של חשמת המקצבים - בטבע כמו בתחנת הרכבת, כמו בתהליך הלידה וכמו ברחוב. הצטרפותה למרכז אסלן בקליפורניה פתחה בפניה אפשרות לפתח את השיטה במשך שלוש שנים. בארבעים השנים האחרונות גבריאל רות' מנחה סדנאות באמריקה ובאירופה ומכשירה מורים בשיטתה. היא כתבה שלושה ספרים והוציאה דיסקים רבים המסייעים בתרגול חמשת המקצבים.


בחמש שנים האחרונות נערכו בישראל סדנאות רבות של שיטת חמשת המקצבים בהשתתפות למעלה מאלף ישראלים בגילאי 18 עד 80! היום מתקיימים שעורים שבועיים בהם ניתן להכנס לעומקם של המקצבים תוך תרגול שבועי בתל-אביב-בסטודיו נועה דר מדי יום ראשון.

אותי המקצבים מלמדים לתקשר ביתר בהירות עם בני משפחה, חברים, תלמידים, אנשים זרים ברחוב, ועם עצמי ועם הצרכים האמיתיים שלי. החלום שלי הוא שחמשת המקצבים יהפכו לכלי משמעותי ונגיש להפחתת מתחים ולשיפור תקשורת בינאישית. תארו לעצמכם שיעור בבית ספר או בגן ילדים שמתחיל בריקוד של "גל" או יום קבוע שבו כולם יוצאים לרחובות ורוקדים את חמשת המקצבים...

פרטים על השיטה ועל הסדנאות בארץ ניתן למצוא ב-
www.mc5.co.il

לאתר של גבריאל רות'
www.gabrielleroth.comמאת:אביה רכס  
דוא"ל:לחצו כאן לשליחת אימייל
קישור לאתר:Http://www.mc5.co.il
מאמר קודם מאמר הבא
שלח לחבר גרסת הדפסה
פעילויות קרובות
מאמרים אחרונים
מדיטציה בעזרת הגוף הפיזי / מירי ארמה
הילד הפנימי שלי / יהודית לגיק
פסיכותרפיה בודהיסטית / רועי צור
NLP ודמיון מודרך - חשיבות התודה / אסנת בוקופצר - מטפלת בדמיון מודרך ו-NLP
מדיטציה למתחילים
שלבים ראשונים במדיטציה / חן אור
מהי אורה-סומה? / לינור פלד
דמיון מודרך ו-NLP מה זה? / אהובה קשת
רייקי / אורית אביר-נגר
Meditation Radio
הורוסקופ מאת
מזל אהרוני
עמוד הבית | מאמרים | פעילויות | הזנת תכנים | יצירת קשר | בניית אתרים | מפת האתר | תקנון האתר
Meditation.co.il הינו פורטל יחודי בתחומי ה

מדיטציה

,

רוחניות

,

צמיחה אישית

,

יוגה

 ו

תרגול רוחני

.
אנו מזמינים אתכם לגלוש באתר ולהתעדכן בסדנאות ובפעילויות בארץ. מומלץ גם להרשם לרשימת התפוצה שלנו, ולבקר באתר באופן שוטף.
למורים ולמטפלים בתחומי המדיטציה, יוגה, רוחניות וצמיחה אישית הפורטל מציעים אפשרויות פירסום מגוונות - חלקן בחינם.
פירוט מלא ניתן לקבל אחרי הרשמה קצרה כאן. מדיטציה מוצלחת.
מערכת ניהול תוכן האתר נבנה על-ידי  iMoon פיתוח תוכנה, בניית אתרים